V rámci Dnů české a německé kultury proběhla dne 9. října 2021 v Kulturním centru Řehlovice akce s názvem Všechno jinak aneb Jeden rok dobrovolné služby v Čechách a Sasku. Ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Collegium Bohemicum zde Dobrovolnické centrum Ústí nad Labem připravilo pro návštěvníky bohatý program.
Hlavní událostí celého odpoledne byla projekce časosběrného dokumentu Všechno jinak. Film vznikl z prostředků Euroregionu Elbe Labe pro potřeby projektu Silní sousedé 2.0 podporovaného fondem SN-CZ a monitoruje dobrovolnickou práci dvou dívek v sousední zemi v průběhu celého roku. Ojedinělost dokumentu spočívá v zachycení autentických pocitů dívek v konkrétním čase a v konkrétní situaci. Není tu žádný prostor pro zkreslení, jež může způsobit vzpomínka, která již je součástí celkového pocitu z prožité zkušenosti. Je to teď a tady včetně spontánních reakcí na neočekávané situace typu lockdown a změny plánů a představ s ním souvisejících. Dokument je cenným svědectvím o překročení vlastního stínu i odvaze neutéct do bezpečí domovské země při setkání s kulturními i jazykovými bariérami.
Česká hrdinka filmu se akce zúčastnila a za německou stranu se přijeli podívat dva současní dobrovolníci, jedni z mnoha, kteří letos pracují v českých organizacích. Díky jejich přítomnosti se po skončení projekce rozpoutala velmi zajímavá panelová diskuze, při níž byly zodpovězeny všechny dotazy publika. Film i vystoupení dobrovolníků sklidily zasloužený potlesk, možná i díky skvěle odvedené práci tlumočnice Anny Zubíkové – naší bývalé dobrovolnice.
Po krátké pauze určené pro občerstvení následoval program OPS Collegium Bohemicum, během něhož se zájemci mohli zapojit do zajímavého workshopu s názvem Co pro nás znamená domov a jak o něj pečujeme?, po němž následovala přednáška Christophera Mauerera ze sdružení Ackermann-Gemeinde a jazykové animace Květy Šelbické ze společnosti Tandem.
Počasí nám celý den přálo, takže se část aktivit mohla odehrát venku v krásném prostředí areálu Kulturního centra Řehlovice a kolem šesté hodiny večer byl k odjezdu zpět do Ústí připraven mikrobus, který návštěvníky po takto aktivně stráveném odpoledni zavezl domů.
Kontakty:
tel.: +420 608 261 848, e-mail: nada.pazoutova@dcul.eu
Mgr. Naděžda Pažoutová, koordinátorka projektu Silní sousedé 2.0