V Plzni se 17. dubna 2024 uskutečnila v nových prostorách Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, jež byly oceněny titulem Stavba roku Plzeňského kraje, celostátní konference, které se zúčastnilo téměř 200 lidí. Účastníci z řad neziskových organizací, zdravotnických i sociálních zařízení a dobrovolníků, kteří se rekrutovali z lokalit od Karlových Varů, přes Hradec Králové, Ostravu až po Zlín, diskutovali o současnosti i budoucnosti dobrovolnických aktivit v zařízeních zdravotnického i sociálního typu.
Konferenci nazvanou Kde i DOBRO uzdravuje finančně podpořil Plzeňský kraj.
„Na začátku konference zaznělo přání ,abychom odjížděli bohatší o informace, zkušenosti a nadšení do další práce´, a to se myslím bezezbytku povedlo,“ říká za organizátorský spolek Vlasta Faiferlíková, ředitelka Regionálního dobrovolnického centra Plzeňského kraje TOTEM,.
Konference, jež byla zahájením Dnů dobrovolnictví 2024, se konala v Plzni proto, že největší dobrovolnická organizace v kraji – Mezigenerační a dobrovolnické centrum TOTEM, z.s. – slaví 25 let své existence. Spolek, který se pyšní 2. místem v celostátní soutěži Neziskovka roku 2023 v kategorii Velká neziskovka, totiž slaví čtvrtstoletí působení v regionu. A v nejbližších dnech nabídne široké veřejnosti v rámci Dnů dobrovolnictví 2024 více než 60 DOBROakcí od 50 různých organizátorů, kterými chce představit dobrovolnictví všem, kteří jsou ochotni věnovat hodinu svého času pomoci jiným.
Mezi účastníky konference byli také zástupci ministerstev vnitra, zdravotnictví, práce a sociálních věcí. Jsou to právě tyto resorty, které aktivně zasahují do procesu zkvalitňování podmínek pro dobrovolnickou práci ve zdravotnických zařízeních.
Zúčastnili se rovněž zástupci fakultních i menších nemocnic, kteří už dobrovolnické programy realizují nebo hledají cestu, jak začít; hospicové péče; dobrovolnických center, která do nemocnic vysílají dobrovolníky více než 20 let; zástupci pacientských organizací a spolků, kteří dobrovolnicky podporují pacienty se stejnou diagnózou; studenti, kteří se připravují na profesní dráhu ve zdravotnictví; projekty studentských spolků Lékařské fakulty Plzeň, které už dobrovolnicky aktivně pracují i dobrovolníci, kteří mají letitou praxi v nemocnicích, hospicích a jiných zařízeních.
„Velmi oceňuji, že všichni našli v nabitém životním a profesním programu čas zamyslet se nad vším, co je v uzdravovacím programu každého pacienta důležité, a věnují tomu pozornost ve svých organizacích a týmech,“ oceňuje hojnou účast Vlasta Faiferlíková a doplňuje k programu: „Škála dobrovolnických aktivit, které se na konferenci diskutovaly, je neuvěřitelná: koně jako dobrovolníci, medici ošetřující lidi bez domova, hudba ve všech možných podobách, sanitka splněných přání, kavárničky, klubové činnosti, sázení muškátů, pacientská peer podpora při zvládání problémů, které po léčbě nastávají, expertní dobrovolníci pro zdravou výživu, dobrovolníci v masce čerta i anděla, a já za ní všem opravdu tleskám.“
Konference ukázala, že dobrovolnická podpora ve zdravotnictví je pestrá, různorodá, profesionalizovaná a poskytovaná ve vysoké kvalitě. Přesto účastníci konference hledali společně cestu, jak ještě více podpořit pacienty, jak se navzájem inspirovat a podporovat, což má jediný cíl a výsledek – zkvalitnění péče.
Více informací poskytne Vlastimila Faiferlíková, tel.: 606 214 066, e-mail: vlastimila.faiferlikova@totemplzen.cz