A že v Ústí nad Labem existují 4 sociální a komunitní zahrady, ale že v České republice už toto číslo vyrostlo nad 200? A to nemluvě o menších iniciativách činorodých lidí bez označení „komunitní zahrada“. Rozhodnosti, odhodlanosti a jiných aktivitách prospěšných pro okolní společnost, každého z nás, město, ale i životní prostředí. Pobyt mezi lidmi, na čerstvém vzduchu, s dlaněmi od hlíny, zelenou květinou v rukou a s úsměvem na tváři dělá divy.   
Partnerství v projektu Active Collective Dobrovolnickému centru v Ústí nad Labem dává možnost tuto skvělou myšlenku ukazovat a posouvat dále, podporovat a zůčastnit se jí. 
A tak byla 18.4.2024 i za přispění mezinárodní spolupráce Active Collective uskutečněna jedna tradiční krásná událost – slavnostní ocenění Křesadlo 2023, Ceny pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci
Zaznělo, že bioodpad tvoří v České Republice v průměru téměř 1/4 popelnic na směsný odpad. Což je škoda. Zaznělo ale i také, že sociální a komunitní zahrady v Ústí nad Labem stále ještě čekají na Vaší návštěvu, že nebudete litovat! 
Tak kdy navštívíte zahrady Žížala na terase, Krásné sousedění, Kinozahrada a Vrbenského? Kdy zasadíte květinu, keř, zahradu či dobrou náladu? 
 

Koordinátorka a autorka: Marie Burkhardtová

Projekt: Active Collective, číslo projektu: 2021-1-NL01-KA220-ADU-000026100

Projektoví partneři: Stichting De Olde Vechte (NE), Hopeland (GR), Pioneers of Change (AT), Etudes et Chantiers Bretagne et Pays de la Loire (FR), FEDERATIA YOUNG MEN`S CHRISTIAN ASSOCIATIONS (RO), Biedriba Piedzivojuma Gars (LVA) a naše Dobrovolnické centrum.