Desítky studentů Střední zdravotnické školy v Mostě se zapojily do dobrovolnické práce v domovech pro seniory na Mostecku. Také v mosteckém hospici.

Studenti nahradili zaměstnance, kteří během listopadu a prosince onemocněli covidem -19, nebo museli zůstat v karanténě.

Někteří studenti se podle vedení školy rozhodli pracovat jako dobrovolníci i v době, kdy to není bezprostředně nutné. Jednou z dobrovolnic v Domově Alzheimer byla i Alena Nguenová ze střední zdravotnické školy v Mostě. „Byla to pro mě dobrá zkušenost a myslím, že bych tuto práci chtěla v budoucnu dělat,“ hodnotí studentka Alena. „Starala jsem se o klienty, pečovala, povídala si s nimi, aktivizovala,“ popisuje svou práci.

Za dva měsíce mezi lidmi postiženými demencí získala cenné zkušenosti, seznamovala se s životními příběhy klientů. Většinu zážitků ještě nestihla Alena Nguenová sama v sobě uspořádat: „Určitě to ještě přijde, ale určitě budu vzpomínat v dobrém.“

Šli by do toho znovu

Často bojovala se strachem, že si koronavirus odnese domů, kde nakazí členy své rodiny, přesto se sem ale každý den vracela. „Měla jsem strach, ale šla bych do toho znovu,“ konstatuje Alena Nguenová.

S prací studentek bylo spokojené i vedení domova. „To se asi nedá ani popsat, jak velkou pomocí to bylo. Velmi nás překvapilo, jak hodně chtěla děvčata pracovat. Až jsme jim občas museli dál povel, aby si odpočinuly,“ říká vedoucí sociální pracovnice Martina Jonášová.

Ředitelka Střední zdravotnické školy v Mostě Jitka Hašková doplnila, že studentky jako dobrovolnice pomáhaly na více místech, například v domově seniorů nebo hospici.

A co klienti všech domovů seniorů potřebují v této nelehké době nejvíc? „Aby vnímali, že někam patří, že mají náhradní rodinu, a cítili se dobře a bezpečně,“ uzavřela vedoucí sociální pracovnice Domova Alzheimer v Mostě Martina Jonášová.