Donášky léků seniorům, šití roušek nebo potraviny pro lékaře. Rok, v němž Česko zasáhla pandemie koronaviru, s sebou přinesl také chuť pomáhat. Z průzkumu agentury Ipsos vyplývá, že dobročinnou aktivitu v uplynulém roce podniklo 80 procent Čechů. Když lidé vidí, že jejich práce dokáže situaci zlepšit, je pro ně zároveň odměnou, tvrdí spoluzakladatelka dobrovolnické platformy Česko.Digital Radka Horáková.
S příchodem epidemie v březnu se Češi pustili do šití roušek, a to jak pro své rodiny, tak i na prodej nebo pro nemocnice. Návody a nabídky sdíleli zejména na sociálních sítích. V reakci na to vznikl webový portál Dáme roušky, který předávání ochranných pomůcek do značné míry usnadnil. …
Do šití roušek se na jaře zapojila i vietnamská komunita. Prodejci je často dávali k nákupům zdarma. Na mnohých jejich výlohách se zároveň začaly objevovat symboly srdce. Ty informovaly o tom, že v takto označeném podniku dostanou členové jednotek integrovaného záchranného systému zdarma drobné občerstvení. Odstartovala tak iniciativa Vietnamci pomáhají. …
Dobrovolníky, kteří se chtěli na podpoře zdravotníků podílet, začala sdružovat iniciativa Energie lékařům. Ta za dárcovské peníze nakupuje potraviny a dodává je do nemocnic. Zároveň i ona je tvořena dobrovolníky. „Myšlenka odvděčit se zdravotnickým pracovníkům v těchto nelehkých časech přišla v březnu, tedy s první vlnou koronaviru. Tým dal z větší části dohromady Jan Lukačevič, kdy přes své kontakty a doporučení sestavil původní zakládající tým,“ řekla Martina Plesníková z Energie lékařům. …
Pomoc ale od začátku epidemie nepotřebovaly pouze složky záchranného systému. Pandemie ohrozila také nejstarší obyvatele. Začaly proto vznikat dobrovolnické iniciativy pro pomoc seniorům. Do té se pustili skauti. Ti se spojili s Linkou seniorů, kterou dlouhodobě provozuje organizace Elpida. Už do hodiny po spuštění programu se do něj přihlásila stovka dobrovolníků. …
Další dobrovolníci se začali seskupovat v rámci projektu Pomoc sousedům. Vznikl informační portál s výzvou, aby lidé pomáhali seniorům s nákupy potravin a léků nebo jim alespoň zavolali. „Současná situace přináší nejen praktické problémy, ale i ty, které bolí uvnitř. Mnoho starých lidí je v izolaci a trpí samotou. Pokud máte v rodině seniory, zavolejte jim. A volejte jim často. A pokud žádného seniora ve svém okolí nemáte, nevadí. Půjčte si ho. Napište nám a my vás propojíme s někým, kdo rád uslyší lidský hlas a bude mít radost, že není sám,“ nabádá portál.
Podle průzkumu agentury Ipsos ve spolupráci s Asociací společenské odpovědnosti dobročinnou aktivitu v uplynulém roce podniklo 80 procent Čechů. Více než třetina lidí darovala peníze. V době koronavirové krize také lidé podporovali své oblíbené podniky nebo pomáhali sousedům. Více to ale bylo znát při první vlně epidemie.
Peníze darovalo 36 procent dotázaných. Nejčastěji přispívají na děti, handicapované a na zvířata. Zhruba polovina z nich přispívá do 500 korun za rok, přibližně čtvrtina 501 až 1000 korun, další více než tisíc korun. Většina lidí přispívá příležitostně. Výsledky průzkumu agentura zveřejnila v listopadu.
Celý článek si můžete přečíst ZDE.
Reportáž ČT24 – Události, 29.12.2020
Zdroj: ČT24 (webový portál)