První tři měsíce intenzivní přeshraniční spolupráce propojily nové pracovní týmy v Ústí nad Labem a v Drážďanech a vytvořily podporující podmínky pro 20 dobrovolníků a dobrovolnic, kteří tráví rok za hranicemi sousední země ve veřejně prospěšných organizacích.

Intenzivní spolupráce probíhá všemi komunikačními cestami, týmy využívají online schůzek pro řešení případových témat a plánování aktivit. Podpora dobrovolníků a dobrovolnic také vyžaduje osobní interakci, proto jsme uspořádali dva týdenní semináře v září a listopadu a podporovali dobrovolníky na jejich hostitelských místech v sousední zemi za hranicemi. Dále se parta dobrovolníků potká v březnu 2025 v Terezíně na českém území. Stěžejní je pro nás zajistit v úvodu ročního dobrovolnictví potřebnou mentorighovou podporu, proto zvlášť věnujeme pozornost komunikaci s mentory a mentorkami na školách a v institucích a organizujeme pro ně online mentoringové hodiny, kdy mají možnost doptávat se, vyměňovat si zkušenosti a poradit se v konkrétních situacích. Například jak řešit zdravotní problémy dobrovolníků v oblasti bydlení nebo organizaci volného času.

Společně připravujeme na pátek 7.2.2025 zahajovací konferenci v Drážďanech pro zviditelnění významu přeshraniční spolupráce a navazování kontaktů s dalšími potenciálními hostitelskými organizacemi, které mohou do svých řad přivítat dobrovolníka ze sousední země. Pravidelně v českém týmu diskutujeme komunikační a diseminační plán, abychom upoutali pozornost dalších zájemců a zvýšili šanci mladých lidí vycestovat za zkušenostmi a novými kompetencemi v roli dobrovolníků ve veřejně prospěšných aktivitách za hranice všedních dnů.

Proces vyhledání dobrovolníka, představení dobrovolnických pozic a příprava na vycestování vyžadují bezpečné a motivující prostředí, které zajišťují koordinátoři z obou partnerských organizací tak, aby zájemce získal maximum informací pro rozhodnutí zvolit akcelerující rok za hranicemi. Dobrovolnická místa musí být pro dobrovolníky atraktivní, proto stále vyhledáváme nové příspěvkové nebo neziskové organizace a představujeme jim přínosy dobrovolníka a roční spolupráci. Mezi zkušenými partnery je řada českých základních a středních škol, kde se dobrovolník uplatní ve výuce jazyka. Dále němečtí dobrovolníci pomáhají lidem s mentálním postižením ve Slunečnici v Děčíně nebo jsou integrováni do činností v Národním parku České Švýcarsko. Mezi nové zájemce jsme přivítali například Knihovny Ústeckého kraje a právě jednáme s Gymnáziem v Roudnici nad Labem. Noví zájemci tak mají pestré portfolio míst, kde mohou prožít dobrovolnickou stáž a přímo se činností zapojit v sousední zemi.

Autorka: Mgr. Lenka Vonka Černá, vedoucí projektu
Název projektu: (S)rosteme v Evropě – ZusammenWachsen in Europa
Období realizace: 11.1.2024-31.8.2027
Číslo projektu: 100716826
Lead partner: Paritätische Freiwilligendienste Sachsen gGmbH
Projektový partner: Dobrovolnické centrum, z.s.