Zdá se to neuvěřitelné, ale od chvíle, kdy Dobrovolnické centrum navázalo spolupráci s německou organizací Paritätische Freiwilliggendienste Sachsen gGmbH, uplynulo již deset let. Je nutno říci, že to bylo deset velmi plodných a společensky přínosných let, během nichž jsme na roční dobrovolnickou stáž vyslali 57 českých a 123 německých dobrovolníků a dobrovolnic. Celkem tedy 180 mladých lidí, kteří dostali na prahu dospělosti příležitost vyzkoušet si samostatný život v zahraničí a posílit tak důvěru ve vlastní schopnosti. Za těchto deset let jsme zažili mnoho radosti i zklamání, mnoho nových věcí jsme se naučili, poznali jsme spoustu zajímavých lidí, navázali nová přátelství a rozšířili své znalosti o mezinárodním dobrovolnictví.
Úsilí vynaložené během těchto deseti let však přineslo své ovoce nejen v podobě desítek mladých lidí, jejichž kulturní a pracovní příležitosti se mnohonásobně zvýšily díky jazykovým a kvalifikačním kompetencím, které během své služby nabyli. Toto ovoce spočívá rovněž, a možná především, v rozšíření veřejného povědomí o možnostech, jež přináší evropská sounáležitost oběma stranám pracovního trhu. Pro své dobrovolníky jsme totiž během zmíněných deseti let vybudovali kvalitní a stabilní síť hostitelských organizací, které si služeb dobrovolníků a dobrovolnic nesmírně cení, a připravují pro ně zázemí odpovídající jejich přínosu pro organizaci.
Pro své dobrovolníky získáváme organizace působící především v sociální, kulturní a vzdělávací sféře. Nejlépe viditelný je nejspíš přínos německých dobrovolníků, kteří působí v jazykové výuce na školách. Velikou radostí pro nás jsou školy, které projevily zájem o zapojení do našich projektů na základě informací a skvělých referencí od škol již dlouhodobě zapojených. Rovněž organizace z kulturní a sociální sféry nám každoročně připomínají svůj zájem získat dobrovolníka na další rok.
Z výše uvedeného je zřejmé, že binacionální dobrovolná služba zapustila v česko-německém pohraničí své kořeny a strom dobrovolnictví má z čeho čerpat sílu. Za tím vším však stojí spousta práce, jejíž počátky nebyly snadné.
Vše začalo 1. května 2014, kdy myšlenka vysílání českých dobrovolníků do Německa a německých dobrovolníků do České republiky získala jasný rámec v podobě smlouvy o projektu s názvem Dobrovolnictví přes hranice. Tento projekt byl podpořen v rámci programu IJFD, neboli Internationalen Jugendfreiwilligendienst – mezinárodní dobrovolnická služba pro mladé s přispěním pro úspěšnou koordinaci především na české straně Česko-německého fondu budoucnosti. Tehdy byla ukotvena jedna z hlavních podmínek spolupráce spočívající v délce služby dobrovolníků. Každý dobrovolník vycestuje na celý rok, začne službu 1. září a ukončí ji 31. srpna. Primárně je totiž projekt určen pro mladé lidi mezi střední a vysokou školou, a proto služba kopíruje školní rok. V průběhu každého dobrovolnického roku se dobrovolníci zúčastní pěti společných seminářů a zpracují vlastní miniprojekt na zadané téma. V rámci projektu binacionální výměny dostávají dobrovolníci příspěvek určený k pokrytí jejich životních nákladů, tedy poplatek za ubytování a prostředky na stravu. Pracovní doba v organizacích je 7 hodin.
Projekt Dobrovolnictví přes hranice v území Euroregionu ELBE/LABE byl dvouletý a znamenal pro nás opravdu velikou školu. Během těchto dvou let jsme umístili v organizacích prvních 13 českých a 19 německých dobrovolníků. Zároveň jsme v rámci tohoto projektu realizovali několik velkých náborových a informačních akcí, čímž se nám podařilo zvýšit povědomí o významu a benefitech příhraničního dobrovolnictví.
Naše úsilí přineslo své plody v podobě schválení nového projektu s názvem Silní sousedé, který jsme ve spolupráci s toutéž německou organizací zahájili v roce 2016. Tento projekt již byl tříletý a byl financován skrze Evropskou unii v programu SN-CZ a za podpory BFD (Bundesfreiwilligendienste) a IJFD (Internationalen Judendfreiwilligendienste). V rámci tohoto projektu jsme již zaznamenali zvýšený zájem německých dobrovolníků a dobrovolnic o službu v českých organizacích a rovněž o české dobrovolníky a dobrovolnice v Německu byl značný zájem. V rámci edukace a zvyšování komfortu zapojených hostitelských organizací jsme uskutečnili každoroční konferenci pro přijímající organizace. Významným počinem byl rovněž vznik Příručky pro pracoviště v binacionální službě, která je stále důležitým zdrojem informací pro organizace zapojené v binacionální dobrovolné službě.
Projekt Silní sousedé byl úspěšně završen v roce 2019 a stal se další součástí fundamentu, na němž stojí naše práce s mezinárodními dobrovolníky. A nejen to. Oba zmíněné projekty a jejich zdárný průběh jistě přispěly k důvěryhodnosti Dobrovolnického centra a Paritätische Freiwilliggendienste Sachsen, jež byla základem zájmu programu SN-CZ znovu podpořit naše společné aktivity.
Tyto výsledky v roce 2020 vyústily v náš další společný projekt s názvem Silní sousedé 2.0, jehož hlavním cílem bylo posílení nadšení pro výměnu a soudržnost v příhraničním regionu. Tento projekt provázely nesnáze spojené s koronavirovou krizí, které nás přiměly hledat nové cesty k naplnění cílů projektu. Nebylo to snadné, nicméně jsme v tomto úkolu obstáli se ctí. Možností, jak naplnit vytyčené cíle pomocí online setkávání, jsme hojně využívali i v druhém roce trvání projektu. Tímto způsobem proběhla jak společná setkání našich dobrovolníků, tak i mezinárodní konference pro hostitelské organizace. Ve druhé polovině roku 2022 už jsme znovu mohli přejít na prezenční setkávání.
Projekt Silní sousedé 2.0 byl z důvodu komplikací spojených s pandemickými opatřeními o deset měsíců prodloužen. Cíle tohoto projektu se nám navzdory obtížím podařilo téměř beze zbytku naplnit a v některých ohledech i překročit. V pořadí třetí projekt zaměřený na binacionální dobrovolnou službu byl úspěšně završen ke 30. červnu 2023.
Naše úsilí samozřejmě nekončí a s novými nadějemi se pouštíme do další práce, která nás čeká v nově schváleném projektu (S)rosteme v Evropě, který je opět zaměřen na šíření povědomí o pozitivech přeshraniční spolupráce, kulturní výměny, bourání jazykových bariér a hledání nových přátelství.
Autorka: Mgr. Naděžda Pažoutová
Název projektu: (S)rosteme v Evropě ZusammenWachsen in Europa
Období realizace: 11.1.2024-31.8.2027
Číslo projektu: 100716826
Lead partner: Paritätische Freiwilliggendienste Sachsen gGmbH
Projektový partner: Dobrovolnické centrum, z.s.