V Dobrovolnickém centru, v klubu Enter v Ústí nad Labem probíhalo na přelomu září a října další školení dobrovolníků v rámci inkluzivního projektu IMProVE 2.0. Tentokrát to byli vybraní klienti Domova osob se zdravotním postižením ve Všebořících, ti, pro které je projekt určen především. Většina z nich má s dobrovolnictvím už zkušenosti, ze sportovních událostí nebo třeba pomoci v místní komiksárně.  Tyto dobrovolníky školení v dobrovolnickém klubu Enter 22 zaujalo, protože se dozvěděli, jak mohou pomoci a udělat radost někomu dalšímu.

S dobrovolníky ze všebořického DOZP jsme se setkali v klubu Enter celkem třikrát. Poprvé na tzv. Infosession, kde je lektorky seznamovaly s tím, co je ve školení o dobrovolnictví čeká a komu mohou pomoci. Pak následovaly dva školící dny celé o pomáhání, dobrovolnictví, hranicích a hledání talentu.

Účastníci se nám představovali a říkali, co rádi dělají, proč jsou na školení, co od toho očekávají. Na druhém školení se se mnou zapovídala návštěvnice školení Verča. Dozvěděla jsem se, že Verča ráda chodí do práce, kde myje vlakové soupravy a práce jí moc baví a přináší radost. Dále mi Verča vyprávěla o svém příteli a jejich nedávné společné dovolené. Bydlí spolu a jsou tomu moc rádi. Další z účastníků kurzu je Michal, který kurz společně navštěvuje se svým kamarádem Davidem. Kluci jsou kamarádi velmi dlouho a nedají na sebe dopustit. Michal se moc rád zapojuje do pomoci druhým a nevadí mu ani práce na zahradě. Druhý Michal, který se také účastnil školení, je velký pohodář a dovede si v mnoha situacích poradit.

Lektorky hrály s dobrovolníky hru na způsob Člověče, nezlob se obohacenou o různé otázky a situace z oblasti dobrovolnictví a dobrovolníci na ně zkoušeli zareagovat v rámci svého uvážení a také daných možností na aktuálním místě.

Na třetím setkaní dobrovolníci obdrželi certifikáty o účasti na školení a věnovali jsme se společně dalším vzdělávacím dobrovolnickým hrám, které mohou dobrovolníkům pomoci v další cestě světem dobrovolnictví.

Autor: Tereza Laubeová, lektorka
Číslo projektu: 2021-1-CZ01-KA220-ADU-000035109
Typ grantu:  Erasmus+ KA220-ADU – Cooperation partnerships in adult education

https://www.dcul.cz/
https://pjdc.lt/
https://gemeinsam-in-europa.de/
https://www.uniamocionlus.com/