Léto 2024 uzavírá tříletou mezinárodní spolupráci v projektu ProVol Digital. Téma digitalizace a profesionalizace dobrovolnictví spojilo týmy z Rakouska, Německa, Rumunska a Česka do sítě evropských expertů a expertek s cílem vyvinout digitální verzi kurzu Profesionalizace dobrovolníků, a to se zaměřením na koordinátory a koordinátorky.

Kvůli pandemii se také dobrovolnictví mění v digitální svět, ale mnoho spolků a organizací na to není připraveno. Řada lidí, kteří se dobrovolně nebo rádi dobrovolně angažují, má k dispozici pouze omezené množství času nebo nejsou schopni pomáhat nebo pravidelně pracovat na místě. To zvyšuje tlak na spolky a organizace, aby byly rychlé a efektivní v digitalizaci dobrovolnictví, a to jak prostřednictvím možností digitálního nasazení, tak prostřednictvím digitální správy.

Nejprve jsme se proto zabývali digitálními nástroji, zkoumali jsme novinky a aplikovali je do přípravy interaktivní beta verze kurzu ProVol. Český tým, zodpovědný právě za aplikaci kurzů ve všech 4 zemích, na jaře vyzkoušel pátý kurz – finální, dokončenou verzi pro 14 báječných koordinátorů a koordinátorek, například z organizace Diakonie Vsetín, Nemocnice Ostrov, Dobrovolnické centrum Univerzity Karlovy, Fakultní nemocnice Plzeň, Charity Jindřichův Hradec nebo ADRA České Budějovice. Deset Modulů kurzu je rozloženo do 9 setkání po 4,5 hodinách a mezi setkáními účastníci plní řadu praktických úkolů, které se na následujícím setkání vyhodnocují. Kurz je postaven nejen na teorii potřebné pro úspěšnou koordinaci, ale především na mnoha praktických cvičeních, interakci účastníků a průběžné práci na vlastním dobrovolnickém projektu.

Závěrečnou společnou mezinárodní aktivitou je zpřístupnění výstupů a výsledků projektu. Proto jsme vyvinuli společný web i v češtině zde: https://professional-volunteering.eu/cs/o-projektu/ nebo v angličtině zde: https://professional-volunteering.eu/

Na webových stránkách našeho projektu jsou k dispozici následující výsledky:

  • Osnovy školitelů a sada nástrojů „Digitalizace v dobrovolnictví – základy digitální práce“: obecné školení pro organizace a spolky pokrývající základy digitální práce; zároveň si klade za cíl ukázat, proč je potřeba změna a jaké jsou možnosti digitalizace.
  • Příručka „Doporučení pro správu digitálních dobrovolníků“: Doporučení pro správu dobrovolníků a dobrovolnic (doporučení týkající se nástrojů, používání těchto nástrojů, digitálních platforem, digitální akvizice dobrovolníků atd.).
  • Příručka „Digitální dobrovolnictví“ s 20 dobrými příklady: Průvodce virtuálním dobrovolnictvím, který v důsledku umožní ještě většímu počtu lidí.
  • Online školení dobrovolníků a dobrovolnic: Poskytování online školení ProVol pro koordinátory dobrovolníků a dobrovolníky: stávající „Professional Volunteering Training“ pro koordinátory dobrovolníků bylo (dále) vyvinuto jako digitální školení, aby byla zajištěna větší flexibilita. To poskytne koordinátorům a koordinátorkám další příležitosti pro další školení, včetně digitálních možností.
  • Síť ProVol: Má být vytvořena síť ProVol, která umožní vysoce kvalitní školení dobrovolníků a dobrovolnic po celé Evropě.

Ambicí tvůrců je maximálně zpřístupnit všechny materiály, nástroje a příležitosti a poděkovat tak Evropské unii za podporu digitalizace v dobrovolnictví.

“ProVol Digital” je evropský projekt realizován následujícími organizacemi: Gemeinsam Leben und Lernen in Europa – Německo, Eb Projektmanagement – Rakousko, Dobrovolnické Centrum, z.s., Ústí nad Labem – Česká Republika, Centrul de Voluntariat Cluj-Napoca – Rumunsko.

Číslo projektu: 2021-1-DE02-KA220-ADU-000033576
Podpořeno: ERASMUS+, KA220-ADU – Cooperation partnerships in adult education