Budete mít v létě dva volné týdny? Chcete poznat spoustu zajímavých lidí z celého světa? Jeďte jako dobrovolníci pracovat zadarmo na workcamp do ciziny. „Nejčastěji jezdí studenti, ale věk zájemce nijak nelimituje,“ říká Lenka Kadeřábková, ředitelka organizace INEX-SDA, která výjezdy a příjezdy dobrovolníků organizuje. V nabídce má projekty z celého světa.

Jakou práci byste ráda dělala i zadarmo a jakou byste nedělala ani za miliony?
Kdybych si to mohla dovolit, dělala bych zadarmo to, co dělám, protože mě to hodně baví. Pokud by šlo o nějaké kratší období, pomáhala bych tam, kde je to hodně potřeba, teď právě třeba v nemocnicích. A za žádné peníze bych nechtěla dělat třeba se zbraněmi nebo něco, co je proti přírodě.

O práci zadarmo byla řeč proto, že právě to je principem dobrovolnictví. Proč má práce zadarmo smysl?
Skrze dobrovolnou práci se toho člověk hodně naučí. Zjistí toho hodně sám o sobě, může získat řadu dovedností, a ještě se dozvědět hodně o té komunitě, ve které vypomáhá. Jako odměnu může mít nejen dobrý pocit, ale často i dlouhodobé přátelství.

Práce se odehrává v takzvaných workcampech. Jak to vypadá?
Většinou se sjede skupina tak deseti až dvanácti lidí, kteří přibližně dva týdny svou prací pomáhají tam, kde je to třeba. Ať už jde o ochranu přírody, opravy památek, nebo spoustu jiných aktivit. Před covidem se ti lidé sjížděli z celého světa, dnes jsou cestovní možnosti poněkud omezenější.

Kde všude se workcampy odehrávají?
Zhruba v osmdesáti zemích světa. Nejvíce v Evropě, ale také v Americe, Asii i Africe.

 

 

 

Autor: Robert Čásenský
Zdroj: reporterpremium.cz