Dobrovolnictví je nejen o samotné pomoci ostatním, ale také společné sdílení, síťování a vzájemná podpora. A tak se spojením Regionálního dobrovolnického centra pro Ústecký kraj, Národní asociace dobrovolnictví a Rady dobrovolnických center regionu Severozápad daří dělat samé dobré věci. To, co funguje jinde, zkoušíme předávat dál. A tak např. v Kadani načerpali inspiraci z Ostravy…

Dobrovolnické centrum RADKA v Kadani, které celoročně vysílá dobrovolníky do Nemocnice Kadaň, uspořádalo ve středu 15. 12. 2021 společné pečení pro zdravotníky. „Dnešního setkání se účastnili nejen dlouhodobě aktivní dobrovolníci, ale v našem společném úsilí nás přišlo podpořit mnoho dalších lidí včetně dětí,“ řekla Bc. Stanislava Hamáková, DiS., vedoucí DC RADKA. Pod rukama šikovných dobrovolník tak vznikala těsta na kokosovou buchtu, tvarohové či marmeládové muffiny, nebo výborný domácí perník. A ruku k dílu přidali i manželé z pohodlí svého domova. Jedna z dobrovolnic nám přinesla linecké cukroví, na kterém se doma podílela doslova celá rodina. Při společné práci jsme tak sdíleli své recepty, povídali si o svých plánech na Vánoce i o tom, co nám pandemie opět bere – čas trávený s pacienty v nemocnicích, klienty domovů pro seniory a mnoha dalšími.

Všechny upečené dobroty putovaly do dárkových krabic a následující den byly předány zdravotníkům kadaňské nemocnice a záchranářům zdravotnické záchranné služby. „Návštěvu nemocnice jsem zároveň využili k předání dárečků pro pacienty na LDN. Letos jim chceme čas Vánoc zpříjemnit kreslenými přáníčky od dětí z mateřských školek v Klášterci nad Ohří a Radonicích, nebo rukodělnými výrobky Dobroklubu RADKA,“ uvedla Ing. Lenka Drábková, koordinátorka dobrovolníků v Nemocnici Kadaň.

V Kadani se však s dobrými skutku v tomto čase nekončí. V těchto dnech se DC RADKA podílí na akci Ježíškova vnoučata pro domovy seniorů v Klášterci nad Ohří a Podbořanech. Pro tamní klienty mohou lidé z širokého okolí věnovat sladkosti, kávu či čaj, drogerii a další maličkosti, o které si z domovů napsali. Se svými výtvory se do akce zapojily i místní mateřské školky a tak radost bude ještě větší.

Videoreportáž
Více informací o aktivitách DC RADKA najdete na webu organizace.