Dny dobrovolnictví po celém Česku ozvučily pestrou paletu dobrovolnických aktivit. Uskutečnily se konference, dny otevřených dveří, workshopy nebo úklidové akce. Zapojili se dobrovolníci a dobrovolnice, ale také lidé s postižením si vyzkoušeli aktivní občanské pozice a dohromady to byla jízda druhým ročníkem a neomezeným dobrovolnickým světem.

Protože jsme v mezinárodním týmu dva roky intenzivně pracovali na nejnovější podobě kurzu Profesionalizace dobrovolnictví, vyvinuli jsme řadu materiálů a příruček jak pro dobrovolníky, tak především pro koordinátory a koordinátorky dobrovolníků.

Dny dobrovolnictví nám otevřely možnost uskutečnit online workshop v pátek 26.4.2024 s cílem nabídnout zájemcům to nejlepší, co jsme vyvinuli a umožnit síťování mezi koordinátory, kteří již umí pracovat s digitálně vzdálenými dobrovolníky nebo o tom uvažují, ale neví jak začít. Téma vzbudilo opravdu velký zájem a zúčastnilo se 26 koordinátorů z pestré sestavy organizací, například jsme proškolili zástupce univerzitního dobrovolnického centra, ADRY, Charity nebo místních akčních skupin. Přivítali jsme v úvodu dva hosty Davida Suslíka s platformou Vlna pomoci a Marka Sýkoru z DOBRO-KRUHU. Poté jsme představili Banku nápadů pro externí a interní zapojení digitálně vzdálených dobrovolníků. Na závěr účastníci ve skupinách diskutovali o benefitech a limitech pro organizace, které chtějí zapojovat digitálně vzdálené dobrovolníky. Pro velký zájem o téma jsme kapitolu, kterou rumunský tým připravil jako volitelnou, rozhodli nabídnout další samostatnou online aktivitou v květnu.

Na závěr chceme všem zájemcům představit materiály, které jsme sestavili s přáním maximálního využití pro svižné tempo rozvoje dobrovolnictví v Evropě. Cíle workshopu se nám podařilo naplnit: nabídnout nápady pro digitální dobrovolnické služby; identifikovat nejlepší způsoby, jak oslovit digitální vzdálené dobrovolníky; vybrat nejlepší možnosti a služby organizace kompatibilní s posláním a strukturou organizace a inspirovat se úspěšnými příklady digitálního dobrovolnictví a identifikovat, co je třeba udělat. Lektorky workshopu Lenka Vonka Černá a Stanislava Hamáková, workshop se uskutečnil ve spolupráci s Národní asociací dobrovolnictví.

“ProVol Digital” je evropský projekt realizován následujícími organizacemi: Gemeinsam Leben und Lernen in Europa – Německo, Eb Projektmanagement – Rakousko, Dobrovolnické Centrum, z.s., Ústí nad Labem – Česká Republika, Centrul de Voluntariat Cluj-Napoca – Rumunsko.
Číslo projektu: 2021-1-DE02-KA220-ADU-000033576
Podpořeno: ERASMUS+, KA220-ADU – Cooperation partnerships in adult education