Spolek paní, dam a dívek vznikl v Městské knihovně Louny v říjnu 2007.

Stalo se to tak, že v rámci týdne knihoven měla proběhnout beseda s kuchařem a autorem několika kuchařek, panem Vašákem. Z besedy však na poslední chvíli sešlo, pro návštěvnice se musel připravit náhradní program. Živelně se zorganizovalo první setkání nad recepty, které mělo takový úspěch, že proběhlo další i s ochutnávkou jídel a přítomné dámy navrhly, že se budou setkávat pravidelně, a to jako Spolek paní, dam a dívek.

Všechny dámy ze spolku jsou také členkami občanského sdružení Lounští Lounským. Spolek paní, dam a dívek se snaží dětem i dospělým přiblížit české tradice. Pro děti se každý rok pořádají Vánoční dílny, Velikonoční dílny a tradiční masopust s průvodem a masopustním pohoštěním. Dámy ze spolku vydaly 3 kuchařky. Vyprodané, ale stále k zapůjčení v Městské knihovně Louny.

Dámy prodejem výrobků přispívají do spolku Lounští Lounským, který má zásluhu na vydání spousty publikací, naposledy sady pohlednic k výstavě Tajemství Louny první republiky. Šitým jídlem také vybavili nový knihovnický projekt – Obchůdek Luňáček. V oknech lounské knihovny můžete jejich výtvory obdivovat (a nakupovat) každý den. Je to nádhera.

Autor: Karolína Homonai, Městská knihovna Louny