Při současné krizové situaci jsou pro některé naše blízké, sousedy a mnohé další, obtížně dostupné běžné záležitosti. Jednou z nich je např. vyzvedávání léků, které užíváme pravidelně, nebo je zrovna potřebujeme. Jak v této době postupovat informovala Česká lékárnická komora ve své tiskové zprávě z března 2020. 

O pomoc při vyzvedávání a donášce léků můžete požádat v nejbližší lékárně, využít online eshopů, nebo se prostřednictvím dobrovolnických center a organizací obrátit s prosbou o pomoc na registrované a prověřené dobrovolníky.

Jak samotné vyzvednutí a předání léků probíhá? Pokud jsou užívané léky vázané na lékařský předpis, je nutné telefonicky kontaktovat svého ošetřujícího lékaře. Ten vystaví tzv. e-recept, který je každému pacientovi doručen prostřednictvím SMS zprávy (není nutné mít tzv. chytrý telefon, textová zpráva může být doručena i na „obyčejný“ tlačítkový mobilní telefon). Tento kód je pak možné předat někomu z rodiny nebo právě dobrovolníkovi, který poté zajistí samotné vyzvednutí. Lékárník jako vždy vysvětlí způsob užívání a tuto informaci vám dobrovolník zároveň předá (ústně, popsaná krabička od léků, vzkaz od lékárníka). Pokud léky užíváte pravidelně a víte o doplatku, informujte o tom dobrovolnické centrum nebo samotného dobrovolníka, aby s touto variantou počítal. Dobrovolník vám vyzvednuté léky předá – samozřejmě za dodržení všech protiepidemických opatření a zcela bezkontaktně, např. igelitový sáček na vaší klice u dveří.

Pokud pomoc dobrovolníka potřebujete, obraťte se na nejbližší dobrovolnické centrum nebo na Krajské koordinační centrum dobrovolnické pomoci v Ústeckém kraji, tel: 732 893 232.

Tisková zpráva České lékárnické komory