Dobrovolnictví v době pandemie je aktuálním tématem. Dobrovolníci jsou vysíláni do zdravotnických zařízení nebo sociálních pobytových služeb. Další dobrovolníci pomáhají s nákupy, jsou přítelem na telefonu, pomáhají s online školní přípravou, jsou členy týmů očkovacích center, atd.

Jiná situace je pro zahraniční dobrovolníky, kteří v České republice tráví své dlouhodobé dobrovolnické pobyty. Jedná se většinou o dobrovolnou službu v rámci programu Evropský sbor solidarity, nebo obdobné programy v rámci mezinárodní spolupráce. Organizace RADKA z.s. v Kadani aktuálně hostí 2 zahraniční dobrovolníky. Jedním z nich je turecký dobrovolník Burak O., který svou dobrovolnou službu trávil v mateřské škole ZAČÍT SPOLU v Kadani. Po vládním nařízení, které mateřské školy uzavřelo, se Burak věnuje přípravám na své další aktivity, které se budou moci konat po ukončení protiepidemických opatřeních. Druhým zahraničním dobrovolníkem je Eileen z Německa, která se však kvůli aktuálně platným opatřením na mezinárodní hranici věnuje dobrovolnictví na home office. Situace pro ní tedy také není jednoduchá. Sice může být se svou rodinou, ale zemi a organizaci, ve které dobrovolničí, ještě nemohla vidět.

Burak a Eileen společně tvoří dobrovolnický blog, na kterém mluví o sobě, o svém dobrovolnictví a všem, co s tím souvisí. Jedním z jejich příspěvků je i porovnání, co jim pandemie a související opatření v dobrovolnictví vzaly nebo daly.

Autor: Kateřina Hrubá, RADKA z.s.
Kontakty