Neděle 5. června patřila v Kadani dobrovolnictví, ekologii a recyklaci, dětem i seniorům, zábavě a dobrému jídlu. To vše nabídl festival EKOdobroš pořádaný organizací RADKA z.s. 

V průběhu celého dne byly k dispozici přednášky a workshopy na téma dobrovolnictví, ekologie, udržitelný rozvoj a spotřeba. Účastníci se mohli zapojit do klimatické únikovky, zacvičit si jógu, ověřit své znalosti v SDGs kvízu, seznámit se s nabídkou Evropského sboru solidarity i místního Dobrovolnického centra RADKA. Samotným programem provázali čeští i zahraniční dobrovolníci a zástupci partnerských organizací. V rámci doprovodného programu mohli účastníci vyzkoušet kreativní workshopy, oživit svůj šatník na přiopraveném SWAPU oblečení, najít pěknou knihu v benefičním antikvariátu, „adoptovat pokojovku“, nebo podpořit činnost DC RADKA nákupem u jejich charitativního stánku. 

„Dnešní den patří dobrovolnictví nejen v ekologii. K vidění je zde putovní výstava dobrovolnických fotografií Národní asociace dobrovolnictví a druhá výstava je věnována 15. výročí založení Dobrovolnického centra RADKA v Kadani. Je zde prostor k odpočinku, zábavě, ale i povídání se zájemci o dobrovolnictví. No a odpoledne se zde potkáme i s našimi dobrovolníky. Je to již taková naše tradice, červnové setkání s opékáním buřtů,“ řekla Bc. Stanislava Hamáková, DiS., vedoucí DC RADKA a zástupkyně Národní asociace dobrovolnictví. 

 „Velkým hitem jsou teď únikovky a tak jsme taky jednu tematickou museli vyzkoušet,“ prozradila Bc. Lucie Dvořáková, DiS., koordinátorka vzdělávacího projektu „Aktivně k občanství v Ústeckém kraji“. Klimatickou únikovou hru, která vznikla v rámci jednoho z projektů Ekoškoly, si zahrály dva týmy mládežníků. V časovém limitu stihli zachránit město Terra a přesvědčit starostku, aby zařadila do rozpočtu města finanční podporu pro klimatická opatření. Během hry se soutěžící dozvěděli spoustu zajímavých informací k tématu klimatické změny (např. mitigace a adaptační možnosti změny klimatu).

Ruku k dílu přidaly i obě zahraniční dobrovolnice, které v současné době RADKA z.s. hostí na ročním pobytu v rámci programu Evropského sboru solidarity. Alex (Francie) doslova poskládala pyramidu z cílů udržitelného rozvoje – informace sepsala na kartonové kostky. A Hanna (Ukrajina) malé i velké účastníky provedla několika technikami arteterapie.  

„Už nyní přemýšlíme, co zařadíme příští rok do dalšího EKOlogického festivalu a těšíme se na viděnou, jak s těmi, kteří nás letos navštívili, tak i se všemi ostatními, kteří to letos nestihli.“ S těmito slovy se po večerním koncertu s účastníky rozloučila Kateřina Hrubá, koordinátorka akce a vedoucí Youth centra RADKA v Kadani. 

Zpracovala: Bc. Stanislava Hamáková, DiS.
Kontakt: dcr@radka.info, tel: 734 468 449