Dobrovolnictví jakožto prvek občanské angažovanosti, ale i společenské odpovědnosti, je potřeba rozvíjet již u dětí a mládeže. Učit je této ctnosti, podporovat je v zapojení do něj, ukazovat jeho přínosy. Nejen to umožňuje zapojení do DofE – ceny vévody z Edinburghu. Pojďme se tedy s cenou blíže seznámit, a to z úst Fiipa, regionálního konzultanta pro Liberecký kraj.

Jak jste se k DofE Filipe dostal?
K DofE jsem se dostal na SPŠ na Proseku, a to díky mému učiteli elektrotechniky, který mi dokázal, že i přes to, že jsem skaut, mi může DofE hodně přinést. Začínal jsem plnit těsně před pandemií, což dost ovlivnilo plnění bronzové a stříbrné úrovně.

Nyní několik slov k dané ceně.
Co to vlastně ono DofE je?
Především life changing experience. Také čas strávený s práteli, příležitost k objevení nových zájmů a talentů. Nástroj k rozvoji základních dovedností pro život a práci a v neposlední řadě uznávaný nástroj, doklad o získání právě těchto dovedností, který je respektován jak vzdělávacími institucemi, tak zaměstnavateli.
DofE se mohou účastnit mladí ve věku 14 – 24 let, kteří postupně plní úkoly ve čtyřech oblastech, a to v oblasti rozvoje dovedností, fyzické zdatnosti a dobrovolnictví. Čtvrtá oblast, tzv. expedice, je plněna až od stříbrné úrovně. Tyto úkoly plní postupně na bronzové, stříbrné a zlaté úrovni.

Pojďme se tedy dále ptát Filipa.
Co Vám DofE dalo a co vzalo?
Dost často mi dodávalo odvahu zkusit něco nového, v rámci dovednosti jsem se v bronzové úrovni poprvé pustil do stavby většího projektu, v tu dobu to pro mě byla úplně nová věc. Díky DofE jsem se odvážil začít se sportovním lezením, které mě neskutečně baví a naplňuje. Moji zkušenost s DofE doprovází i velká řada nádherných a neopakovatelných zážitků.
Co mi DofE vzalo? Vlastně asi nic. Díky tomu, že v rámci programu si aktivity každý vybírá sám, je zde opravdu velká škála věcí, kterým se dá věnovat a každý si tak může najít to, co ho baví. Často si říkám, že je na každém, co si z programu odnese a že i kdyby člověk program v průběhu vzdal, tak by to pro něj byla cenná zkušenost.

Co vidíte jako největší výzvu v DofE pro zájemce?
Myslím, že největší výzvou je, aby to, co člověk začne, dotáhl do konce. Rád a často na besedách, které pro DofE dělám, říkám, že dnes je obrovské množství věcí, kterým se člověk může věnovat a je těžké si mezi nimi vybrat, a ještě těžší u nich vydržet a hned nezačít s něčím novým, když přijde první neúspěch.

Co Vám chybělo při plnění výzev? (podpora, komunikace, informace, …)
U nás na škole bylo DofE ze začátku trochu na punk, určitě mi chyběla spousta informací o principech, na kterých DofE stojí. Nicméně jsem určitě měl podporu, kterou jsem potřeboval a náš vedoucí je do DofE nadšený a je velmi aktivní.

Co byste rád dodal a já se neptala?
Na závěr bych rád dodal jen to, že program je otevřený pro všechny ve věku 14-24 let. A díky jeho nastavení si z něj vždy člověk něco odnese, ať už se pustí do čehokoliv. Mně osobně program pomohl vystoupit z komfortní zóny, potkal jsem spoustu nových lidí a pustil se do nových výzev.

Filipovi za jeho slova, a především účast a propagaci této skvělé příležitosti, velmi děkujeme. Ještě podotknu, že Filip své zkušenosti sděluje i žákům základních škol právě na liberecku. Což následně umožňuje pedagogům a školním koordinátorům lépe a ve větším počtu zapojit žáky.
O DofE jsme ostatně zde již nedávno psali, a tak se podívejte na předchozí článek o tom, jak žáky zapojují na ZŠ s RVJ Husova právě v Liberci.

Hodně štěstí a zdraví všem v dobrovolnictví!

zdroj: https://www.dobrovolnik.cz/rozhovory-reportaze/dofe-cena-vevody-z-edinburghu
více informací o programu DofE: https://dofe.cz/