V našem dalším díle jsme vyzpovídali rovnou dvě mladé slečny ze Soběslavi. Tentokrát nám svůj příběh řekly dvě mladé slečny Petra a Kateřina, obě pomáhají rády a jde to na nich vidět.

Můžete se nám na začátek představit?
Jmenujeme se Petra Cíchová a Kateřina Komárková. Je nám 16 let a chodíme na Gymnázium do Soběslavi.

Jak jste se dostaly k dobrovolničině?
Minulý rok na podzim k nám do školy přišla koordinátorka dobrovolníků a představila Rolničku a dala nám nabídku stát se dobrovolníkem. Tato nabídka nás zaujala a rozhodly jsme se, že to zkusíme. Nejdřív jsme si nebyly jisté, ale řekly jsme si, že za pokus nic nedáme. Koordinátorka nám také řekla, že můžeme k dítěti docházet ve dvojici a tak jsme do toho šly s menší obavou.

Co vás vedlo v současné době lidem pomáhat?
Myslíme si, že je velmi důležité pomáhat ostatním, protože nikdy nevíte, kdy budete potřebovat pomoci také. Navíc pokud se vyskytne příležitost pomoci a je na to dostatek času, nemělo by se váhat.

Jak dlouho děvčata pomáháte jako dobrovolnice?
Součástí Rolničky jsme se obě staly minulý rok v listopadu, kdy jsme prošly výcvikem pro nové dobrovolníky.

Dokážete říct, co vám udělalo během současného pomáhání největší radost, a že jste si v tu chvíli uvědomily, že děláte správné rozhodnutí?
Největší radost máme, když na našem klientovi jdou vidět pokroky a my opravdu víme, že mu na nás záleží. Místo, kde jsou všichni klienti spolu a šťastní je například na Rolničkovém letním táboře. Zde lze opravdu vidět, že dobrovolnictví může zlepšit život jak klientům, tak i dobrovolníkům.

Popsaly byste, co přesně v této oblasti děláte vy?
My jsme součástí programu Kamarád pro volný čas, což je v podstatě uměle vytvořené přátelství. Pro nás to znamená, že každý týden docházíme za osmiletým chlapcem s mentálním postižením. S ním podle jeho potřeby chodíme třeba na hřiště, vyjížďku na koloběžkách nebo hrajeme deskové hry. Jednou za čas uděláme větší výlet, kdy například jedeme do jumpareny do Tábora nebo navštívíme statek se zvířaty a jezdíme na koni. Dále se účastníme i jednorázových akcí a vícedenních pobytů, které Rolnička pořádá.

Jak vás vnímají lidé, když za nimi přijdete?
Lidé to vnímají kladně, většina Rolničku v našem okolí zná, takže vědí, o co jde. Párkrát se nám stalo, že někteří lidé odsuzují klienty a v takovém případě si negativních poznámek nevšímáme, protože těmto lidem to většinou ani vysvětlit nejde.

Co vlastně všechno obnáší dobrovolničení?
Určitě je to zodpovědnost a spolehlivost. Důležité je, aby dobrovolnictví přinášelo dobrovolníkům radost a aby je bavilo. Není nazbyt být kreativní a mít smysl pro humor.

Hodí se vám tato činnost v této nelehké době nějak do budoucího života?
Určitě ano. Máme z toho hodně zkušeností do života nebo i do budoucího zaměstnání. Může se to hodit i k přihlášce na vysokou školu. Myslíme si, že z této zkušenosti budeme čerpat celý život.

Chtěly  byste ještě na závěr něco sdělit naším čtenářům?
Jestli někdo přemýšlíte o přidání se k Rolničce nebo vyzkoušet si dělat dobrovolníka, určitě neváhejte. Získáte spoustu cenných zkušeností, poznáte nové super lidi a pochopíte, že zlepšujete životy klientům.

Autor: Lukáš Jirka
Zdroj: JV PRESS Tisková a mediální kancelář (článek)