A při péči o nejbližší okolí zvlášť, jak vidíme ve videopříspěvcích v mezinárodním projektu Active Collective. Ne každý projekt získá podporu napoprvé a tento byl podpořen dokonce až po předložení žádosti na holandskou Národní agenturu potřetí. Smůla? Nikoliv, naopak se naše mezinárodní koncorsium utužilo, vytrvalo skoro dva roky trpělivě čekat a pracovat ve svých domovských organizacích a nabídnout to nejlepší ze svých zkušeností pro budování sociálních zahrad. Bonusem jsou právě videa, která se učíme natáčet a naše pokusy vidíte zde:

Video 1 – Videoportál | Facebook

Sázení letniček z výprodeje. Uprostřed léta v zahradnictvích osiří letničky, které nikdo nekoupil, jdou nejprve do slevy a zbylé do kompostu. Už potřetí jsme osázeli Malý městský záhonek právě těmito kráskami a vždy udělaly radost až do listopadu. Video je o tom, jak se dá udělat něco pěkného pro své okolí, za málo peněz a ekologicky.

Video 2 – Videoportál | Facebook

Video další dostalo za cíl představit partnerskou organizaci, Dobrovolnické centrum v Ústí nad Labem. Video vzniklo dle šablony projektu. Zde jsme si zkusili tvorbu videa v anglickém jazyce s titulky. Má to své kouzlo. Určitě i pro ty skvělé záběry města se na něj rozhodně stojí podívat.

Video 3 – Hezké Ústí nad Labem? Ano. 🙂 #ActiveCollective (youtube.com)

Video o dobrovolné aktivitě aktivních lidí z Ústí, kteří na vlastní pěst a s pomocí lidí žijících v okolí a ukrajinských uprchlíků v hotelu Vladimír zvelebili okolí centrálního hotelu, v podstatě okolí jedné z hlavních ulic ve městě. Organizátoři na počátku říkali, že kolem tohoto zanedbaného místa denně chodili a nemohli se na to již dívat. Tak převzali iniciativu. Chtějí ukázat, že i toto je myšlenka a způsob, jak dělat svět kolem sebe hezčím místem.

Video 4 – (1) Facebook

Už to roste, už to klíčí.

Video čtvrté vzniklo ve spolupráci s komunitní zahradou Žížala na Terase v Ústí nad Labem. Je to pozvánka ke společnému trávení chvil právě na sociální a komunitní zahradě. Jedná se o krátký, stručný a vtipný návod, jak pěstovat borůvky a vypěstovat si tím i dobrou náladu. A to je to, oč tu běží. V projektu, v komunitě, na zahradách, v životě.

Koordinátorka a autorka: Marie Burkhardtová

Projekt: Active Collective, číslo projektu: 2021-1-NL01-KA220-ADU-000026100

Projektoví partneři: Stichting De Olde Vechte (NE), Hopeland (GR), Pioneers of Change (AT), Etudes et Chantiers Bretagne et Pays de la Loire (FR), FEDERATIA YOUNG MEN`S CHRISTIAN ASSOCIATIONS (RO), Biedriba Piedzivojuma Gars (LVA) a naše Dobrovolnické centrum.