Kadaňská RADKA z. s. ve spolupráci s organizací INEX-SDA pořádá již několikátým rokem mezinárodní dobrovolnické workcampy. V období letních prázdnin se na příměstském a pobytovém táboře můžete potkat se zástupci několika zemí, kteří v rámci multikulturních aktivit a výuky anglického jazyka představují malým i větším dětem své země.
“Kromě těchto pravidelných aktivit jsme otevřeni každé spolupráci a tak jsme v letošním říjnu, i přes veškerá opatření a po dvouleté pauze, přivítali francouzské účastníky, “ řekla Kateřina Hrubá, koordinátorka mezinárodních aktivit.
Dobrovolníci měli během dvou týdnů připravený bohatý program, ale zároveň i dost času na poznávání města Kadaně a okolí.
První aktivitou, druhý den po příjezdu do Kadaně, se francouzští dobrovolníci představili studentům kadaňských středních škol a široké veřejnosti v rámci aktivity “Živá knihovna, aneb dobrovolnické příběhy ve věži”. Povídání našich hostů ještě doplnili další zahraniční dobrovolníci, kteří se do činnosti organizace zapojují v rámci programu Evropský sbor solidarity. Jednalo se o Buraka, který nás pár dní poté opustil a vrátil se do rodného Turecka, nebo španělskou dobrovolnici Paulu, jejíž ročník pobyt v ČR teprve začíná. Kromě této akce si na závěr svého pobytu skupina francouzských dobrovolníků připravila i závěrečný společenský večer, tzv. Café Lingua. Mohli jsme tak více poznat jejich zemi, seznámit se s regionem Ardèche, nebo ochutnat výborná francouzská jídla.
Hlavní náplní připravovaných aktivit však bylo kreativní tvoření, zvelebování okolí či samotné provozovny organizace, práce na zahradě, atd.
A aby poznávání bylo opravdu vzájemné, dobrovolníci během svého pobytu navštívili místní památky, okolní města, navštívili některé další neziskové organizace, místní školu a o víkendu si nenechali ujít příležitost navštívit hlavní město Prahu. Našim hostům se všude dostalo milého přivítání a zacházení. A nejen to! Návštěva chomutovského gymnázia v hodině francouzštiny dala příležitost vzniknout novým přátelstvím a poznat naši kulturu i z jiného pohledu. O tom svědčí článek na školních webových stránkách.
Poděkování patří všem spolupracujícím organizacím a školám, veřejnosti i zaměstnancům a dobrovolníkům RADKA z.s., kteří se zahraničním dobrovolníkům po celou dobu jejich pobytu v Kadani věnovali. Organizace podobného setkání, byť na několik dní, není nic jednoduchého, zabere týdny příprav, ale výsledek vždy stojí za to. Každé setkání přináší nová poznání, nové zkušenosti a nabízí jiný pohled na svět.
Za RADKA z.s. zpracovala Bc. Stanislava Hamáková, DiS.