Organizace Unis-Cité vítá každého mladého dobrovolníka (18-30 let), který chce přijít! Nemáme žádné požadavky na věk, vzdělání, původ a znalosti o misích nebo jazykové znalosti. Jediné, na čem záleží, je to, že chceš tuto zkušenost prožít s ostatními mládežníky, chceš se trochu naučit Francouzsky, máš zájem o dvě mise, které navrhujeme, a jsi odhodlaný strávit 6 měsíců dobrovolnictvím s námi.

Popis dobrovolnické mise

Kontaktní informace:
Organizace: Units – Cité, 4 rue Normandie 57070 METZ – FRANCIE
Kontakt: JAMBOT Mathilde, mjambot@uniscite.fr – 0768399266

Ubytování a prostředky na místění:

  • Bydlení – Všech 12 dobrovolníků z tohoto projektu bude umístěno v domě pro mládež v centru Metz. 8 dobrovolníků bude hostované ve Foyer Sainte Constance a 4 ve Foyer des Jeunes Ouvriers. Každý dobrovolník bude mít svůj vlastní pokoj s toaletami a sprchou. K dispozici je společná kuchyň a jídelna. Sport, TV, knihovna a mnoho dalších aktivit jsou k dispozici na místě.
  • Přístup k místní dopravě – Měsíční předplatné místní dopravy (autobusy) Le Met, která vás může odvézt do centra města, na Foyer Sainte Constance, Unis-Cité a všechny aktivity v Metz a na předměstí.
  • Kapesné – 180 € / měsíc

Co Tě v projektu čeká:

  • Počet mladých lidí zapojených s Tebou do dobrovolnické mise – Budeš v týmu 24 mladých lidí (12 francouzských – 12 z různých evropských států). Kromě tohoto projektu bude od října do června realizovat svou občanskou službu 44 dalších francouzských mladých lidí. Tam se budou konat akce a školení, kde budete všichni spolu, ale hlavně budete pracovat s dalšími dobrovolníky ve společném týmu.
  • Mentorování, koučování (doprovod) – 24 mladých ve tvém týmu bude mít na starosti koordinátor. Pomůže vám se navzájem poznat a vytvořit skutečného týmového ducha, bude vás trénovat a pomůže pochopit poslání a poradí s přípravou a realizací činností. Koordinátor vám také pomůže poznat město a porozumět pravidlům v Metz a v Unis-Cité. S francouzskými mladíky vám pomůže objevit kulturu a místní místa, abyste se cítili pohodlně během dobrovolnictví. Bude vám vždy k dispozici pro případ, že byste měli problém.
  • V tandemu s ostatními mladými dobrovolníky – Tým je složen z 12 Francouzů a 12 mladých lidí z různých evropských zemí (zejména Belgie, Německa a Itálie). Dobrovolníci jsou ve věku 16 až 30 let. Ve svém týmu budeš pracovat v malých skupinách po 4 (2 francouzští – 2 evropští).

Mise aneb o čem to celé je (během dobrovolnictví budete mít dvě mise):

  • Dix-kriminality: informovat a zvyšovat povědomí o 10 různých diskriminacích (zdravotní postižení, původ, víra a náboženství, pohlaví, sexuální orientace, fyzický vzhled …). Ve skupinách budete připravovat aktivity na zvyšovat povědomí o diskriminaci a prezentovat je žákům ve školách, v mládežnickém centru, během místních akcí událostí atd.
  • Mezigenerační Evropa: pomoci snížit izolaci starších osob tím, že je navštívíte (doma nebo v domově důchodců). Ve skupinách budete připravovat aktivity (hry, čtení, výlety…), které budou realizovány se staršími lidmi navštívíte. Se svým týmem také vytvoříte zprávu (obrázky, video, knihu, rozhovor …), která ukazuje různé pohledy na Evropu (vaše, názory francouzského beza, názory ostatních mladých…).

Obě mise se budou konat současně, abyste se naučili různé věci a jednali s různými osobami. Kromě toho budete mít specifické mezikulturní okamžiky, kde se dozvíte, jak žije zbytek vašeho týmu jejich země (například: jednou za měsíc představí 1 nebo 2 dobrovolníci svou kulturu a zemi – píseň, recept, tradice, kulturní událost atd.). Kromě těchto dvou hlavních misí můžete také realizovat další přesné mise, které budou pro místní užitečné organizace spolupracující s Unis-Cité.

Harmonogram aktivit:

  • Týdenní pracovní doba – 30 hodin týdně, zkládá se z 28 hodin mise od pondělí do čtvrtka a 2-4 hodin v pátek na jazykový kurz nebo pořádané akce od Units-Cité. Mimo pracovní dobu organizuje tým Unis-Cité (za pomoci francouzských dobrovolníků) několik kulturních akcí, abys mohl/a objevit Metz a naši kulturu.
  • Program vzdělávání a odborné přípravy, včetně jazykového kurzu – Při vašem příjezdu budou nejméně 2 týdny věnovány aktivitám, které pomáhají vytvářet soudržnost mezi účastníky a definování společných pravidel. První měsíc bude věnován školení o misích (od týmu Unis-Cité a od dalších partnerů). Každý měsíc obdržíte interaktivní školení týkající se občanských témat (životní prostředí, zdraví, zdravotní postižení, Evropa, demokracie,…)

Po celou dobu dobrovolnictví bude vašemu projektu po ESC věnováno 10 až 15 hodin (práce, dobrovolnictví, studia…) a jak zdůraznit získané kompetence a znalosti. V případě potřeby budete mít prospěch ze 4 hodin jazykového kurzu (francouzštiny) týdně.

Více informací: Dobrovolnické centrum z.s.