Deskovky jsou jednou z aktivit v rámci Mentoringových programů pro děti a mladé. Nápad vzešel od samotných dětí, které nás navštěvovaly a absolvovaly s námi i víkendové akce, kde se společenské hry hrály.

A je to už 5 let, kdy se u nás na Deskovkách potkávají 1x týdně děti a dobrovolníci. Děti si mohou vybrat různé stolní hry. Když se stane, že neznají hru a její pravidla – společně s dobrovolníky se hru naučí hrát. Co se osvědčilo, je také drobné vyrábění. Některé děti rády kreslí, vyrábí, chtějí doma potěšit rodiče, sourozence a tak si občas některý z dobrovolníků připravil materiál a plán, co společně vytvoří. V letošním roce vyráběly děti např. přáníčka ke Dni matek, záložky do knížky a objevily mandaly.

Účast na deskovkách je nastavena tak, že pokud mají děti chuť a čas přijít, dorazí. Když to zrovna nejde, nic se neděje. Snažíme se u dětí podpořit rozhodovací schopnosti – zda přijít nebo ne a jak dlouho zůstat. Ukazujeme přátelský kolektiv, přijetí v tomto kolektivu, potřebu umět se tolerovat a zároveň se prosadit. U dětí, které prošly např. šikanou nebo jiným nepřijetím ve skupině vrstevníků, je to moc fajn zkušenost. Zároveň si kluci i holky zkouší hrát za sebe jako jednotlivce nebo v týmu. Když jsou v týmu, podporujeme např. milou a podporující komunikaci, nebát se říci své nápady.

Někteří mladí nemají zkušenost s tím, že si zkusí pravila hry přečíst, pochopit je a dále případně vysvětlit ostatním. Dobrovolníci dávají prostor, zpětnou vazbu a ocenění těm, kteří to zkusí, protože vidí, že zažívají úspěch.

A v rámci her si samozřejmě všichni zkouší, jak se cítí, když prohrají…nebo jaké to je vyhrát a vidět, že mi to někdo přeje.