Neziskovky svou činností zásadně přispívají ke zvyšování kvality života v Česku – ale dlouhodobě čelí nedostatku financí a lidí. Častým výsledkem jsou nízké mzdy, náročné pracovní podmínky, přepracovanost a to, že jsou při naplňování svého poslání méně úspěšné, než by mohly. Ideálním řešením stávajícího stavu by bylo dostat do neziskového sektoru více peněz a více lidí. Druhou nejlepší možností je efektivněji nakládat s penězi a lidmi, kteří už dnes v nezisku jsou: odbourat co nejvíce rutinní práce, aby byl prostor na práci s dopadem – nebo odpočinek. A přesně s tím dokáží výrazně pomoct digitální nástroje, zvlášť pokud neziskovky začnou využívat možnosti jejich automatizace a integrace.
Bohužel, efektivnímu využívání digitálních nástrojů dnes brání mnoho (často strukturálních) překážek, se kterými si většina neziskovek neporadí sama. Pokud mají neziskovky ve větší míře těžit z možností digitálních nástrojů, potřebují s tím pomoct. Tato zpráva nese příznak „průběžná“, protože nemá ambici být ve všech ohledech přesným a všeobjímajícím popisem reality. Hlavním cílem totiž není stávající podobu světa dokonale popsat, ale změnit k lepšímu. Zpráva chce ukázat na příležitosti, jak skrze konkrétní aktivity podpořit lidi v českých neziskovkách, aby využívali digitální technologie – a mohli tak zlepšovat kvalitu života v Česku efektivně a za důstojných podmínek.
Průběžná výzkumná zpráva pro rok 2025
V budoucnu bude zpráva upravována a doplňována, tak jak budou snahy o realizaci nastíněných aktivit přinášet nové poznatky. Proto pokud nesouhlasíte s něčím, co zpráva tvrdí, ozvěte se na matej.malecha@cesko.digital. Rádi vás vyslechneme!