Do školek v Teplicích a okolí chodí dětem pravidelně předčítat senioři. Po čtvrthodince pohádkového čtení následuje povídání o příběhu i o dalších tématech. Nově se do dobrovolnického programu Spolu čteme pohádky zapojila i školka ve Rtyni nad Bílinou.

V pohádkovou babičku se pro děti ze školky ve Rtyni nad Bílinou změnila Božena Baťková. Vybírá pro ně klasické pohádky – uplynulý týden O Červené Karkulce, tentokrát zas O neposlušných kůzlátkách.

„I když pohádky čteme denně, a myslím si, že i rodiče je dětem denně čtou, vidím tady ten generační rozdíl. Prostě je to babička, která přijde k nám, sedne si do toho křesla a děti se k ní chovají s takovou úctou ke stáří,“ přibližuje ředitelka školky Kristina Diessnerová.

Zájem mají jak babičky, tak dědečkové

S nabídkou programu Spolu čteme pohádky přišli tepličtí dobrovolníci ze spolku Spolu proti samotě, který založil Robert Zauer. „Když se to rozkřiklo, že něco takového organizujeme, začali se babičky a dědečkové hlásit sami. Třeba tady paní Baťková nám zavolala hodně brzy,“ vzpomíná.

„Jednak mám ráda děti, jednak jsem kdysi dávno recitovala – byla jsem takový komediant. Takže jsem se domluvila na tu čtecí babičku, a abych to měla blízko,“ vysvětluje svou motivaci ke čtení pohádek dětem Božena Baťková.

Podle koordinátorky projektu Mirky Marešové je bydliště v blízkosti školky dobré i z jiných důvodů: „Protože tam potom funguje i to, že se ty děti s tím člověkem pravidelně setkávají – třeba v obchodě a podobně, a ukazují rodičům, kdo vlastně tou jejich čtecí babičkou, nebo jejich čtecím dědečkem je.“

S pohádkovým čtením ve školkách na Teplicku začali před rokem, všechno ale zbrzdil koronavirus a následná protiepidemická opatření. Teď tedy přišel čas na nový start.

Zdroj: Český rozhlas Sever