Dobrovolnické centrum RADKA je součástí Panelu humanitární organizací Ústeckého kraje a úzce spolupracuje s Regionálním dobrovolnickým centrem pro Ústecký kraj. Obě tyto platformy se aktivně podílí na chodu ústeckého KACPU, tedy Krajského asistenčního centra na pomoc Ukrajině. V těchto krajských centrech si ukrajinští uprchlíci mohou vyřídit všechny potřebné dokumenty, odpočinout si po dlouhé a náročné cestě, dostat najíst, zajistit si ubytování a zároveň alespoň na chvíli zapomenout na hrůzy, které zažili na vlastní kůži nebo se v jejich zemi odehrávají.

Činnost KACPU spolu s hasiči, policisty, zdravotníky a úředníky zajišťují desítky až stovky dobrovolníků. Ať v rolích tlumočníků, kamarádů v dětských koutcích, koordinátorů zásobování materiální pomoci a jídlem nebo jako psychická podpora a vřelé objetí.

Dobrovolnické centrum RADKA tak v počátcích krize uspořádalo celkem 3 materiální sbírky. První sbírka byla určená na vybavení dětského koutku. Sešlo se nám takové množství hraček, stavebnic, plyšáků a školních potřeb, že jsme nevybavili jen samotný koutek, ale mnoho dětí dostali svou vlastní hračku. Další sbírka byla určená pro stravovací koutek, kde své uplatnění našli čaje, instantní polévky, dětské příkrmy, přesnídávky, sušenky i domácí buchty, které nám někteří dárci napekli. Poslední sbírkou potom byly hygienické potřeby pro ženy a děti, aby se po náročné cestě mohli vysprchovat, vyčistit si zuby, děti přebalit do čistých plenek a dopřát si i takového “luxusu” jako je třeba antiperspirant nebo krém na ruce.

Všem dárcům děkujeme! Náš velký dík patří i dobrovolníkům, kteří na ústeckém KACPU, ale i v dalších krajských městech, pomáhají ve dne v noci. Děkujeme dobrovolníkům v Kadani a okolí, kteří se již aktivně zapojují i v našem regionu a svou činností podporují rodiny, které k nám přichází. Z médií se může zdát, že situace se uklidňuje, ale ještě tomu tak není. Teď je důležité vydržet!