Dobrovolnictví v hospici

V Hospici sv. Štěpána v Litoměřicích fungují dobrovolníci téměř od jeho vzniku, tedy zhruba 18 let a za tu dobu se tu vystřídalo několik stovek pomocníků. Ať už v přímé péči – tedy na povídání s pacienty, vycházky a výlety s nimi, skupinové aktivity (Hudebně-literárně-debatní odpoledne, výtvarná dílna atp.), pomoc s různými akcemi hospice (Den otevřených dveří, Noc kostelů, konference, Aukce či Běh pro hospic a mnohé další), nebo i třeba ve věcech technických, práci na zahradě a všude, kde je snad představitelné. Od roku 2014 jsme začali poskytovat také domácí
hospicovou péči, v rámci které jezdíme do rodin, jejichž člen chce zemřít ve svém prostředí. A o 4 roky poději, od roku 2018, jsme do týmu domácího hospice přibrali i dobrovolníky. V domácnostech fungují dobrovolníci jako samostatná jednotka, musí si umět poradit se vším, co se kolem pacienta může dít – ať je to potřeba otočit, napolohovat, přebalit, podat lék proti bolesti nebo bdít celou noc u umírajícího. Stejně tak ale mohou pomoci vyvenčit psa, napsat úkoly s dítětem nebo dojít na nákup,.. Možností pomoci je spousta.

Jaké to je, být dobrovolníkem v hospici? Možná nejvíc řeknou sami dobrovolníci, kteří na otázku, proč dělají dobrovolníka, odpověděli třeba takto:

  • Protože to dává smysl – mám co dát, svůj čas, který jinak dělíme na menší a menší kousíčky, a ještě víc dostanu – pocit užitečnosti, smysluplnosti z toho, že pomůžu, vyslechnu, ulehčím. A hlavně naději, že my lidi se ještě dokážeme zajímat jeden o druhého a společně trávit chvíle, které zbývají.
  • Jednoduchá věc, protože i mnohá zvířata se o své slabší členy smečky starají. A třeba sloni nikdy neopustí svého umírajícího kámoše. Tak chci být aspoň jako oni.

Aktuálně probíhá nábor do dobrovolnického výcviku 2020.

Zájemce čeká 47 hodin sebezkušenostního výcviku, 4denní stáž v lůžkovém hospici a poté se mohou stát členy našeho týmu.

Cena výcviku je stanovena na 500 Kč, přihlášky přijímáme do 20. 2. 2020. Bližší informace jsou k nalezení na www.hospiclitomerice.cz nebo na emailu domaci@hospiclitomerice.cz. Aktuálně zbývají poslední 4 místa.